Finał konkursu dla młodych poetów odbył się 25 maja 2012 roku, w darłowskim kinie „Bajka”. Organizacja tego turnieju miała na celu ukazanie piękna naszej małej ojczyzny, szczególnie terenów najbardziej nam bliskich – Pomorza. Złota Muszla jest konkursem otwartym od zawsze współpracuje ze szkołami m.in. ze Sławna, Sławska, Wrześnicy, Postomina, Darłówka. W tym roku udział wzięło 38 uczniów z 6 szkół, którzy łącznie nadesłali 42 wiersze.

Punktualnie o umówionej godzinie, w wypełnionej po brzegi sali (prawie jak na okręcie!) zabrzmiała syrena, ogłaszająca początek morskiej przygody. W kajutach dla VIP-ów, zasiedli m.in. dyrektor Banku Spółdzielczego odział w Darłowie, pani Monika Kotowicz, kapitan darłowskiego portu, pan Bogusław Janiczak, dyrektor Miejskiego Gimnazjum im. Stanisława Dulewicza w Darłowie pani Małgorzata Świątkowska, zastępca dyrektora Miejskiego Gimnazjum, pani Teresa Borowska, dyrektor Darłowskiego Ośrodka Kultury, pan Arkadiusz Sip , radna Krystyna Różańska, nauczyciele, uczniowie.

Zgromadzonych przywitali, jak na prawdziwy statek przystało, majtkowie i marynarze w tanću „Piraci na pokładzie” ze Studia Tańca Revoltade, pod kierunkiem swojego kapitana, pana Dariusza Chimko. Całej imprezie przewodziły uczennice z pokładu Miejskiego Gimnazjum w Darłowie Patrycja Szewczyk i Weronika Wolska. Na pokładzie przewinęło się wielu znamienitych gości, bosman pan Dariusz Kos, zabawiający resztę załogi swoją grą, ochmistrzyni, uczennica darłowskiego Gimnazjum, Wiktoria Gębicka, śpiewająca piosenkę „Nie zostawiaj mnie”, majtkowie i marynarze z ZSM w Darłowie ze swoim dowódcą statku ,,Osada” Bogdanem Balcerzakiem oraz banda darłowskich piratów, przedstawiających nadbałtycką modę tego sezonu.

Po hulankach i swawolach nadszedł czas na rozdanie nagród i zaprezentowanie 6 wyróżnionych wierszy. Po wręczeniu nagród wyróżnionym przestawiono laureatów. Brązową Muszlę otrzymała Marcelina Dobak z Gimnazjum w Sławnie, za wiersz ,,Moje morze”. Srebrną Muszlę otrzymał Łukasz Mączyński za wiersz ,,Morskie fale”. I najważniejsza część gali Złota Muszla trafiła w ręce Aleksandry Bogackiej z Gimnazjum we Wrześnicy za wiersz ,,Bojaźń samotności”.

Przygotowanie konkursu i zakup nagród zawdzięczamy: Staroście Powiatu Sławieńskiego, Burmistrzowi Miasta Darłowo, Przewodniczącemu Rady Miasta Darłowo, Dyrektorowi Urzędu Morskiego w Słupsku, Dyrektorowi Zarządu Portu w Darłowie, Wójtowi Gminy Sławno, Prezesowi Bałtyckiego Banku Spółdzielczego w Darłowie i Dyrekcji Miejskiego Gimnazjum w Darłowie.

Już teraz kapitan okrętu „Złota Muszla” Adela Janiczak i pierwszy oficer Angelika Kuriata zachęcają do pisania wierszy na 10 edycję konkursu.

Weronika Wolska