30 maja 2012 roku w Miejskim Gimnazjum im. Stanisława Dulewicza w Darłowie w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” została zorganizowana przez uczniów klasy 1 d i ich starszych kolegów zabawa integracyjno – sportowa dla osób niepełnosprawnych. Z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych postanowili oni swój wolny czas poświęcić propagowaniu idei integracji i walki z dyskryminacją osób niepełnosprawnych. Opiekowały się nimi panie: wychowawczyni S. Balcerzak, A. Woźniak, J. Tousty, E. Romaniuk, B. Dądera i E. Jaźwińska. Na zabawę zaproszono członków Klubu Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Niezapominajka” działającego przy MOPS w Darłowie z opiekunami, uczniów klasy integracyjnej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Darłowie i ich wychowawców oraz podopiecznych Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół w Darłowie. Imprezę uświetnił swoją obecnością kierownik Wydziału Oświaty Pan Zbigniew Mielczarski. Goście stawili się licznie.

5 maja w całej Europie obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Od 1999 roku obchodzony w Polsce także jako Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Data ta nie została wybrana przypadkowo. Ustanawiając w tym samym czasie Dzień Godności chciano podkreślić, że niepełnosprawność fizyczna lub intelektualna, jak też kolor skóry, płeć lub poglądy polityczne nie mogą być przyczyną dyskryminacji żadnego człowieka. Celem jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności osób niepełnosprawnych, pokazanie ich możliwości, a także zwrócenie uwagi na bariery – edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne, a przede wszystkim mentalne, które utrudniają prowadzenie normalnego życia.

Po powitaniu gości przez Panią Dyrektor Miejskiego Gimnazjum Małgorzatę Świątkowską zabawa rozpoczęła się od występu chóru „Babunie”, działającego przy Darłowskim Ośrodku Kultury, któremu akompaniował Pan Jan Szwarclose. Następnie goście ruszyli do konkurencji sportowych. Mogli sprawdzić się między innymi w rzucaniu do kosza, grze w ringo, wyszukiwaniu piłeczek, łowieniu rybek, grze w lotki. Brali też udział w Zgaduj Zgaduli, gdzie odpowiadali na pytania związane ze zdrowym odżywianiem, szkodliwością picia napojów alkoholowych i energetycznych. Można było zakręcić kołem fortuny i wygrać owoc, batonik lub długopis oraz inne drobiazgi. Chętni rozgrywali mecze w tenisa stołowego, panie i dziewczynki mogły skorzystać z usługi pomalowania paznokci na fantazyjne kolory. Każdy, kto zaliczył wszystkie konkurencje mógł wziąć udział w loterii fantowej. Główną nagrodą był elegancki serwis kawowy. Zabawa była wyczerpująca i dlatego młodzież przygotowała poczęstunek. Goście z przyjemnością zasiedli do stołów na których znalazły się kawa, herbata oraz zdrowe napoje a także pączki, ciastka i cukierki sponsorowane przez Miasto Darłowo. Cała impreza odbyła się na pięknym boisku Miejskiego Gimnazjum. W miłym otoczeniu, przy muzyce wszyscy razem spędzili wspaniałe dwie godziny zabawy.

Uczniowie chcieli, aby to majowe święto, dla osób zdrowych i niepełnosprawnych było okazją do integracji, wspólnej zabawy, wymiany doświadczeń i zawarcia nowych przyjaźni. Manifestowali swoją solidarność, zrozumienie i chęć pomocy. Można uznać, że cel zabawy został osiągnięty. Niepełnosprawni wychodzili uśmiechnięci i usatysfakcjonowani a uczniowie zadowoleni z efektu swoich starań.