Warmia i Mazury są wyjątkowym regionem Polski, który napawa swoim pięknem przez cały rok. Przekonało się o tym 36 uczniów naszego gimnazjum, którzy wraz z opiekunami: p. Aliną Grykień-Polańską, p. Marzeną Kolanek i p. Krystyną Leśniewską udali się na trzydniową wycieczkę do województwa warmińsko-mazurskiego.

Pierwszego dnia, tuż po przybyciu do Fromborka – „Klejnotu Warmii”, odwiedziliśmy słynne wzgórze katedralne. Nasz przewodnik ukazał nam niezwykłość i zjawiskowość tego miejsca, a także wskazywał nam szczegóły dotyczące gotyckich konstrukcji, m.in. katedry czy pałacu biskupiego. Następnie udaliśmy się do znajdującego się nieopodal Muzeum Mikołaja Kopernika, gdzie ukazane były wszystkie sfery życia człowieka, który: „Wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”. Jeżeli mowa o Układzie Słonecznym, to nie mogliśmy nie odwiedzić tamtejszego planetarium – po blisko 45-minutowej prelekcji wiedzieliśmy niemal wszystko o gwiezdnych konstelacjach. Po południu pojechaliśmy do Lidzbarku Warmińskiego, gdzie obejrzeliśmy z zewnątrz Zamek Biskupów Warmińskich.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzenia Olsztyna – stolicy województwa i miejsca naszego noclegu. Po krótkim spacerze po starówce doszliśmy do Zamku Warmii i Mazur, którego wnętrza zwiedziliśmy z zapartym tchem. Najciekawszą atrakcją było jednak wejście na najwyższą wieżę zamku, która wznosiła się ponad inne olsztyńskie budynki, ukazując piękno panoramy miasta. Podczas podróży do Kętrzyna zatrzymaliśmy się na chwilę w Świętej Lipce, aby uwiecznić na fotografiach słynne Sanktuarium Maryjne. Dotarłszy do Kętrzyna, bezzwłocznie udaliśmy się do tzw. „Wilczego Szańca”, czyli kompleksu ruin bunkrów Adolfa Hitlera z II wojny światowej. To właśnie tam spędziliśmy całe czwartkowe popołudnie, przechadzając się słynnym kętrzyńskim lasem, w którym jest wiele – mimo upływu lat – materialnych dowodów potęgi III Rzeszy Niemieckiej. Wieczorem porwaliśmy się wirowi zakupów za sprawą bogatej w różnorodny asortyment Galerii Warmińskiej.

Natomiast trzeciego dnia przybyliśmy do Grunwaldu, gdzie – o godzinie 7:15 – odbyliśmy krótki spacer po polach grunwaldzkich, na których oddaliśmy hołd pod pomnikiem upamiętniającym sławną bitwę z 15 lipca 1410 roku. Później, już po śniadaniu, pojechaliśmy do Ostródy, gdzie o 10:00 rozpoczęliśmy godzinny rejs po .Jeziorze Drwęckim. Popołudnie spędziliśmy w Malborku, a precyzując w murach znanego na całym świecie Zamku Krzyżackiego. Jako jedni z pierwszych ujrzeliśmy przepiękną wystawę bursztynów oraz zbroi rycerskich. Szlakiem Wielkich Mistrzów Zakonu odwiedziliśmy większość zamkowych komnat.

Wróciliśmy z dobrymi humorami i wielkim bagażem wspomnień w pogodny piątkowy wieczór. Wojaże się udały! Pomimo dość niesprzyjającej pogody, udało nam się zrealizować wszystkie atrakcje turystyczne, łączące w sobie elementy historyczne i przyrodnicze. Dla braci uczniowskiej z klasy IIIb i IIId był to ostatni wspólny wyjazd – na pewno na długo pozostanie w naszych sercach i umysłach! Dziękujemy naszym nauczycielom za zorganizowanie wycieczki i pieczołowitą opiekę!

Dawid Jasiewicz
uczeń klasy IIId