7 listopada pierwsze klasy wyruszyły na zagraniczne wojaże. Celem ich podróży była stolica naszego zachodniego sąsiada – Berlin.
Wesoły autobus wyruszył już o piątej rano i wesołym pozostał do północy ku utrapieniu opiekunek –
p. Małgorzaty Tousty, p. Ewy Sobieraj, p. Justyny Majchrzak oraz p. Anny Kwiatkowskiej.
Pogoda dopisała. Cudownie było spacerować po Unter den Linden w promieniach jesiennego słońca. Zobaczyliśmy Fontannę Neptuna, wieżę TV, Alexander Platz, Uniwersytet Humbolta, Bramę Brandenburską, Wyspę Muzeów, Katedrę Berlińską, pomnik Holocaustu, Reichstag.
Dodatkową atrakcją była możliwość ujrzenia, w jaki sposób Niemcy przygotowują się do obchodów 25. rocznicy upadku Muru Berlińskiego – symbolu sztucznych podziałów i ludzkiego zamiłowania do wolności. W miejscu, gdzie przebiegał, ustawiono białe balony, podświetlone o zmroku.
Czas wolny uczniowie spędzili w centrum handlowym Arkaden w komercyjnej dzielnicy Potzdamer Platz, tam też zjedli obiad i nabyli pamiątki.
Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Techniki, w którym są tematyczne wystawy związane z historią techniki. Uczniowie mogli na ogromnej powierzchni podziwiać gigantyczne eksponaty. Największe wrażenie zrobiły te związane z transportem – lokomotywy, samochody, machiny latające, samoloty, statki, łodzie.
Uczniowie pełni wrażeń i wciąż niewyczerpanej energii wrócili do domów. Pewnie chcieliby takie wycieczki częściej. Ciekawe, co na to wychowawczynie, które wrażeń też miały nie mało, ale sił po powrocie jakby mniej…

Justyna Majchrzak

papieski-1papieski-3

papieski-1papieski-1