W dniach 14-17.04.2016 roku reprezentacja muzyczna Hufca ZHP Sławno, złożona z połączonych sił darłowskiej Trzynastki i 27. Drużyny Harcerskiej z Ostrowca, pod opieką drużynowych wzięła udział w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Harcerskiej „Wiosenne Czarowanie” w Legionowie.

Po przyjeździe do Warszawy skorzystaliśmy z gościny Państwa Joanny i Stanisława Hamerling. Pan Stanisław był w roku 1948 uczniem naszej szkoły i harcerzem działającej tu drużyny harcerskiej. Podzielił się z nami swoimi wspomnieniami z tamtych lat. Wręczyliśmy naszym gospodarzom list od Burmistrza Miasta z podziękowaniem za okazywaną już nie pierwszy raz darłowskim harcerzom pomoc. Duże wrażenia zrobiło na nas centrum Warszawa widziane nocą.

Następnego dnia rano zapaliliśmy znicze na kwaterach żołnierzy Szarych Szeregów z batalionu Zośka oraz na mogiłach żołnierzy poległych za wolność Polski na Powązkach Wojskowych. Chwilę zadumy przeżyliśmy przy miejscach spoczynku bohaterów „Kamieni na szaniec”, w tym bohatera 13 DWDH – Rudego. Zwiedziliśmy Stare Miasto, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście. W muzeum w Zamku Królewskim w Warszawie warsztaty na temat klasycyzmu prowadziła dla nas Pani Beata Artymowska – architekt i historyk sztuki. Odwiedziliśmy ulubioną księgarnię a także kilka sklepów, w tym sklep muzyczny i harcerski i zjedliśmy obiad w ulubionym barze mlecznym. Wieczorem odjechaliśmy do Legionowa, by przeprowadzić jeszcze próbę generalną przed występem.

Drugi dzień to występy festiwalowe. Trwały one od godziny 10 do 18, następnie odbyło się świeczkowisko, i maraton muzyczny. Festiwal zgromadził ponad 35 zespołów i solistów z całej Polski śpiewających harcerski i turystyczny repertuar. Zawarto nowe harcerskie znajomości, nawiązały się nowe sympatie… i tak minął dzień.

W niedzielę tradycyjnie odtańczyliśmy „Belgijkę”, i wzięliśmy udział w koncertach zaproszonych przez organizatorów gości. Zagrała dla nas między innymi grupa „Cisza jak ta”. Zespół ten w najbliższych dniach odwiedzi również Darłowo.

Kiedy ogłoszono wyniki, cieszyliśmy się z otrzymania trzeciej nagrody festiwalu. Wyśpiewały ją między innymi Oliwia Michalak (śpiew, akompaniament), Andżelika Sawicka (śpiew, akompaniament), Julia Mioduszewska (śpiew) i Kinga Kieca (śpiew). Harcerze powrócili z tarczą i tradycji stało się zadość, ponieważ dwa lata temu w rywalizacji festiwalowej zwyciężyli ich starsi koledzy i koleżanki z Drużyny.