Darłowska „Jedynka”, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kochanowskiego, jest głęboko wpisana
w historię powojennego Darłowa. Szkoła ta, od 2001 r. Miejskie Gimnazjum, w przeciągu 70 lat wypromowała tysiące absolwentów, 4 września obchodziła swój kamienny jubileusz.

Główne obchody Wielkiego Jubileuszu 70-lecia najstarszej szkoły w Królewskim Mieście Darłowie zostały zorganizowane 4 września, podobnie jak uroczysta inauguracja roku szkolnego w 1945 r. Tak samo jak 70 lat temu, uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w Kościele Najświętszej Marii Panny. W trakcie eucharystii niezwykle piękną i wzruszającą homilię wygłosił ojciec Piotr Okrój, katecheta w naszej szkole.

Po nabożeństwie w sali gimnastycznej odbyła się uroczysta ceremonia jubileuszowa. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Pan Burmistrz Arkadiusz Klimowicz, poseł RP Pan Andrzej Lewandowski, drektorzy darłowskich szkół, przedszkoli, instytucji tj. Muzeum, Ośrodek Kultury, byli dyrektorzy szkoły, emeryci, pionierzy, absolwenci. Dyrektor Miejskiego Gimnazjum, Pani Małgorzata Świątkowska, w swojej emocjonalnej przemowie podkreśliła swoją więź ze szkołą, której była uczennicą, nauczycielem i obecnie dyrektorem.

IMG_5638IMG_5640

Pani Dyrektor podziękowała za pomoc, wsparcie i współpracę, wszystkim tym, dzięki którym szkoła każdego dnia staje się lepsza.

IMG_5638IMG_5640

Następnie głos zabrał burmistrz miasta Darłowo, Pan Arkadiusz Klimowicz, który podkreślał znaczenie szkoły dla społeczności lokalnej. Włodarz Darłowa wyraził przekonanie, że szkoła jeszcze długo z sukcesami będzie edukowała przyszłe pokolenia.

IMG_5638IMG_5640

Później przemówił poseł na Sejm RP, Pan Andrzej Lewandowski, który rozpoczął swą naukę właśnie w Szkole Podstawowej nr 1. Pan poseł pogratulował fenomenu „Jedynki” zaznaczając, że jest niezwykłą szkołą i wyraził dumę, że w progach szkoły uczył się także jego syn.

Jubileuszu gratulowali Pani Dyrektor również dyrektorzy szkół, zaprzyjaźnionych placówek oraz przedstawiciele służb mundurowych.

IMG_5638IMG_5640

Po oficjalnej części zaprezentowano program artystyczny, który z przymrużeniem oka opowiadał
o szkole, i w który wplecione były okruchy wspomnień. Rozpoczęła go prezentacja multimedialna pokazująca grono pedagogiczne dawniej i dziś. Program, wykonywany przez uczniów klasy II d, przygotowały Pani Ewa Majdańska, Pani Krystyna Leśniewska, Pani Wiesława Wasiuk.

Po przedstawieniu nastąpił czas na wzruszające spotkania po latach byłych uczniów i nauczycieli, obejrzenie wystaw tematycznych oraz zwiedzanie szkoły.

IMG_5638IMG_5640

O godzinie 17:00 spod darłowskiego Rybaka wyruszył Jubileuszowy Przemarsz Kostiumowy ulicami miasta. Podczas parady Pani Dyrektor udekorowała rzeźbę uliczną Stanisława Dulewicza biało – czerwoną szarfą z tarczą naszej szkoły. Ciekawe kreacje w stylu lat 70. XX wieku przywróciły w pamięci okres największej świetności „Jedynki”.

IMG_5638IMG_5640

IMG_5638IMG_5640

Na zakończenie „Jubileuszowego Piątku” Samorząd Uczniowski wraz z Dyrekcją zorganizowali dla społeczności szkolnej Miejskiego Gimnazjum dancing „Szalone lata 70”. Tutaj również dobra stylizacja była strzałem w 10! Wspólnym zabawom nauczycieli i uczniów w rytm takich przebojów jak „Waterloo”, „Makarena” czy „Acapulco” nie było końca!

IMG_5638IMG_5640

IMG_5638IMG_5640

Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na nasz jubileusz, za bezcenne chwile wspomnień i łzy wzruszeń, których tego dnia nie zabrakło…

Rok 2015 – Rokiem Jubileuszowym Polskiego Miasta Darłowa.
Rok szkolny 2015/2016 – Rokiem Wielkiego Jubileuszu 70-lecia najstarszej szkoły w Darłowie.

Justyna Majchrzak,
Dawid Jasiewicz