Darłowscy pogranicznicy od kilku lat organizują profilaktyczne spotkania z młodzieżą, na których poruszają społecznie ważne zagadnienia dotyczące uzależnień. Przypominają młodym ludziom o zagrożeniach, jakie na nich czyhają.

Uczniowie klas III b, III c i III e 30 września wzięli udział w akcji „Szkoła bez narkotyków”. Jak co roku, we współpracy ze Strażą Graniczną z Darłowa, dyrektor szkoły- pani Małgorzata Świątkowska zorganizowała spotkanie, które poprowadził kapitan Marcin Kruszczyński oraz chorąży Magdalena Banasikowska W trakcie wykładu, z pokazem slajdów, omówione zostały podstawowe pojęcia związane z problematyką narkomanii, najczęściej spotykane narkotyki, jak również problemy szkodliwego wpływu narkotyków i dopalaczy na organizm człowieka, a także na jego życie osobiste i zawodowe. Młodzież zapoznano z problematyką konsekwencji prawnych wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, a także rolą Straży Granicznej w przeciwdziałaniu temu zjawisku. Uczniowie mieli także okazję zadać nurtujące ich pytania dotyczące dopalaczy i innych substancji. Przedstawiono także uczniom testery do rozpoznawania różnego rodzaju narkotyków.

Atrakcją spotkania jak zwykle okazał się specjalny pies służbowy- Cindy, który pokazał sposób wyszukiwania narkotyków wśród bagażu. Psem na co dzień opiekuje się starszy chorąży Marcin Tiupin- Schulz.

Realizowany program ma prowadzić do zapobiegania używania narkotyków, dopalaczy, a także używania samowolnie leków, bez wskazań lekarskich. Coroczna akcja cieszy się dużą popularnością wśród uczniów naszego gimnazjum, dlatego takie spotkania będą poprowadzone dla każdej klasy.