…to oni Polska Walcząca.
Światu całemu głoszą,
że Polska nie zginęła,
że żyje
i że zwycięży.

 

26 września 2014 r. w Miejskim Gimnazjum im. Stanisława Dulewicza w Darłowie odbył się uroczysty apel z okazji 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Montaż poetycko – muzyczny zaprezentowali uczniowie klasy I D oraz harcerze. Wiersze i piosenki przeplatały się z narracją historyczną.

Na uroczystość zaproszony został kombatant wojenny, uczestnik powstania warszawskiego, Pan Ryszard Kuligowski. Po apelu odbyło się spotkanie z P. Kuligowskim dla uczniów klas trzecich. Wyszli z niego bardzo wzruszeni. Pan Ryszard otrzymał kwiaty i serdeczne podziękowania za przybycie i przejmującą opowieść, która pozwoliła nam przenieść się myślami do okupowanej Warszawy.
Za przebieg uroczystości odpowiedzialni byli nauczyciel języka polskiego, p. Ewa Majdańska, oraz nauczyciele historii, p. Justyna Majchrzak i p. Artur Hamerling.