W środę, 10.10.2017 r. w ramach projektu pt. „Matematyka jest πękna”, realizowanego dzięki mFundacji i jej Programowi „mPotęga” (IV edycja), odbyły się warsztaty „POPOŁUDNIE Z LICZBĄ π”. Zajęcia rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji „Wszystko czego (być może) nie wiedzieliście o liczbie π”. Poznaliśmy ciekawostki, πosenki i πsongi a także πoematy związane z liczbą π. Potem sami wyznaczaliśmy liczbę π wykonując własnoręcznie pomiary różnych przedmiotów. Wyniki były bliskie prawdziwej liczbie π. Poznaliśmy kilka wzorów matematycznych z liczbą π. Aby przystąpić do bicia szkolnego rekordu zapamiętania kolejnych cyfr liczby π wzmocniliśmy się πzzą z Pizzerni Pinokio. (Dziękujemy za jedną gratis!) W konkursie udział wzięło 6 chętnych.
Najlepszy okazał się Konrad Frączek z klasy 3A. Zapamiętał w 15 minut 22 kolejne cyfry liczby π. Drugie miejsce zajęła Julia Miszczuk z klasy 3B – zapamiętała 18 miejsc po przecinku, a trzecie Filip Trębicki z klasy 3A – 15 cyfr liczby π po przecinku. Warto dodać, że Piotrek Głowacki i Karol Gościniak z klasy 3A oraz Laura Kliber z klasy 3D walczyli dzielnie. Zapamiętali odpowiednio 14,13 i 12 cyfr, co jest całkiem niezłym wynikiem jak na kilkunastominutowe ćwiczenie. Wykorzystując twórczo nasze telefony komórkowe, zagraliśmy w quiz o liczbie π w programie Kahoot wykonanym wcześniej przez uczennicę klasy 2C Zuzannę Kuriatę. Wzbudził on wiele emocji i radości. Na zakończenie ogłosiliśmy konkurs na plakat o liczbie π przygotowany w dowolnym programie graficznym. Przy okazji poznaliśmy program Canva. Jest to platforma, program online, który po darmowej rejestracji pozwala na tworzenie różnego rodzaju grafik.

Ewa Jaźwińska
koordynator projektu