Dnia 26 kwietnia działająca przy Miejskim Gimnazjum w Darłowie im. Stanisława Dulewicza 13 Darłowska Wielopoziomowa Drużyna Harcerska ZHP Szare Szeregi im. Rudego (drużynowy podharcmistrz Artur Hamerling) wzięła udział w odbywającym się od pięciu już lat w Legionowie festiwalu piosenki „Wiosenne Czarowanie” Darłowscy harcerze wywalczyli pierwsze miejsce w kategorii drużyn harcerskich, pokonując kilkanaście innych zespołów z całej Polski. Zdobyli także nagrodę Prezydenta Miasta Legionowa. Nagrodę wręczała im i gratulowała sukcesu Pani Senator RP Anna Aksamit.

Wykonawcy prezentowali w konkursie dwa utwory, jeden o tematyce harcerskiej oraz drugi – z repertuaru Wolnej Grupy Bukowina. Muzycy Wolnej Grupy Bukowina byli także obecni na festiwalu i zagrali dla harcerzy finałowy koncert. Darłowska harcerska młodzież zaśpiewała przy akompaniamencie gitar utwór „Majster Bieda” oraz napisaną przez nauczycieli Miejskiego Gimnazjum (muzyka Andrzej Czajkowski, słowa Artur Hamerling) piosenkę pod tytułem „Ślady Szarych Szeregów”. Prezentacja tych utworów zyskała najwyższe uznanie jury, w skład którego wchodzili znani twórcy i wykonawcy ballad i poezji śpiewanej – między innymi Leszek Kopeć i Jerzy Kilar.

Utwory wykonali uczniowie Miejskiego Gimnazjum w Darłowie: Dominika Schań (śpiew), Kamila Pawluk (śpiew, gitara), Monika Rettmańska (śpiew), Aleksandra Rudzka (śpiew), Hubert Tepurski (śpiew, gitara). Najmłodszym wykonawcą był Borys Schlegel (śpiew), uczeń darłowskiej SP nr 3, najstarszym Karolina Niedźwiedź (śpiew), uczennica LO im Broniewskiego w Koszalinie, również przyboczna 13 DH. Młodzież przygotował do festiwalu oraz całością dowodził drużynowy Artur Hamerling.

Kolejnego dnia odbył się całodniowy rajd pieszy Drużyny po Warszawie. Harcerze odwiedzili kwaterę Bohatera Drużyny – Rudego oraz innych harcerzy Szarych Szeregów na Powązkach Wojskowych, a także znajdujący się tam Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz mogiły znanych Polaków. Na grobach zapalono znicze. Następnie harcerze przeszli szlak od Alei Szucha poprzez Łazienki Królewskie, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat na Stare Miasto, do Pomnika Małego Powstańca. Dużym zainteresowaniem cieszyły się u naszej młodzieży warszawskie księgarnie i antykwariaty. Podczas wizyty na Uniwersytecie Warszawskim zwiedzono Instytut Historyczny wraz z lektorium. Nie brakło również czasu na wizytę i poczęstunek w fabryce cukierków, sklepie muzycznym, empiku oraz centrum handlowym.

Wyjazd dofinansowała Komenda Hufca ZHP Sławno.