Finał konkursu dla młodych poetów odbył się 7 czerwca 2013 roku, w darłowskim kinie „Bajka”. Organizacja tego turnieju miała na celu ukazanie piękna naszej małej ojczyzny, szczególnie terenów najbardziej nam bliskich – Pomorza.

Złota Muszla jest konkursem otwartym – od zawsze współpracuje ze szkołami m.in. ze Sławna, Sławska, Wrześnicy, Postomina, Darłówka. W tym roku udział wzięło 51 uczniów z 9 szkół, którzy łącznie nadesłali 77 wierszy. Jury w składzie: Urszula Musielewicz, Mariola Andrys, Mariola Kowalczyk przyznało:
I miejsce – „Złotą Muszlę” Lenie Dorosińskiej za wiersz ,,List” i ,,Podążam” ze Społecznego Gimnazjum STO w Darłowie;
II miejsce – „Srebrną Muszlę” Monice Nieradce za wiersz ,,Bałtyku” z Gimnazjum w Postominie
III miejsce – „Brązową Muszlę” Natalii Bukowskiej za wiersz ,,Czar morza” z Gimnazjum w Pieszczu.

Ponadto wyróżnienia otrzymali: Piotr Dudziński i Klaudia Szymczak z Miejskiego Gimnazjum w Darłowie, Maja Chocianowska i Aleksandra Kania z Gimnazjum w Postominie, Karolina Karlińska z Gimnazjum w Sławsku, Aleksandra Bogacka z Gimnazjum we Wrześnicy, Mikołaj Pogorzelski ze Społecznego Gimnazjum STO w Darłowie i Magdalena Łozińska z Gimnazjum nr 1 w Sławnie.

Cenne nagrody -muszle, książki, tablet, nośniki pamięci, długopisy Parker, parasole i inne gadżety -ufundowali: Starosta W. Wiśniowski, Burmistrz Miasta Darłowo A. Klimowicz, Dyrektor Urzędu Morskiego T. Bobin, Prezes Bałtyckiego Banku Spółdzielczego R. Mroziński, Przewodniczący Rady Miasta Z. Grosz, Dyrektor Zarządu Portu Darłowo W. Śmigielski, Dyrektor Miejskiego Gimnazjum im. S. Dulewicza w Darłowie M. Świątkowska i Wicedyrektor T. Borowska, Biuro Promocji Miasta.

Uroczysty X finał uświetniły występy grupy tanecznej Revoltade pod kierunkiem D.Chimko, pani D. Lesner i uczniów naszego gimnazjum, którym serdecznie dziękujemy.

Ada Janiczak, Angelika Kuriata