W prima aprilis, 1 kwietnia 2016 roku, Samorząd Uczniowski Miejskiego Gimnazjum im. Stanisława Dulewicza pod opieką pani Justyny Majchrzak, przy współpracy z Dyrekcją Szkoły – panią Małgorzatą Świątkowską, zorganizował wielkie święto SU – Dzień Samorządności.

Tego dnia zajęcia wyjątkowo prowadzili uczniowie, natomiast nauczyciele mogli ponownie uczestniczyć w lekcjach z perspektywy ucznia. Młodzi „pedagodzy” zmierzyli się z trudnym zadaniem, jakim jest prowadzenie zajęć.

Oprócz „zmian personalnych” w gronie pedagogicznym, doszło do symbolicznego przekazania „władzy” uczniom – w piątek funkcję „Dyrektora szkoły” pełnił Przewodniczący SU – Dawid Jasiewicz, natomiast jego zastępcą została – z tytułem ”Wicedyrektora szkoły” – Agata Majkut, Wiceprzewodnicząca SU. „Nowi” nauczyciele oraz dyrekcja mogła korzystać z pokoju nauczycielskiego, który został zorganizowany w świetlicy szkolnej.

W samo południe rozpoczęła się główna część uroczystości z okazji Dnia Samorządności – Talent Show, czyli pokaz talentów uczniowskich. W części konkursowej wystąpiły reprezentacje dwunastu klas, które oceniało jury w składzie: p. Małgorzata Świątkowska (Dyrektor MG), p. Teresa Borowska (Wicedyrektor MG), p. Alicja Słoma (nauczyciel matematyki), Dawid Jasiewicz („PseudoDyrektor”) i Agata Majkut („PseudoWicedyrektor”). Na szkolnej scenie w sali gimnastycznej, zgromadzona społeczność uczniowska obejrzała występy taneczne, wokalne, instrumentalne i kabaretowe. Parodiowani byli m.in. nauczyciele, jednak należy nadmienić, że główni bohaterowie skeczów z uśmiechem przyjęli artystyczne interpretacje.

W trakcie burzliwych obrad komisji, na scenie wystąpili ze swoim recitalem p. Andrzej Czajkowski – który na co dzień uczy informatyki w naszym gimnazjum – oraz p. Piotr Pancewicz – wokalista zespołu Pigit, w którym p. Czajkowski jest gitarzystą.

Jury wyłoniło niniejszych zwycięzców:
I miejsce zdobyli ex aequo: „Grupa Marcela” z IIc, wykonująca utwory Marka Grechuty, oraz boys band z IIIc, który wykonał piosenkę „Przez twe oczy zielone”.
II miejsce przypadło Gai Ciężkowskiej, gitarzystce z klasy IIId.
III miejsce jury przyznało Annie Wojtkowskiej z klasy Id.

Dzień przebiegł w miłej i wesołej atmosferze, w duchu primaaprilisowego żartu. Samorząd Uczniowski MG dziękuje pracownikom Biura Promocji Miasta Darłowo za okazaną pomoc oraz Dyrekcji Szkoły za wsparcie udzielone przy organizacji Dnia Samorządności.

Justyna Majchrzak i Dawid Jasiewicz