30 maja oraz 4 czerwca w Miejskim Gimnazjum im. Stanisława Dulewicza w Darłowie uczniowie razem z gronem pedagogicznym przygotowali niezwykłą wystawę poświęconą dawnemu ustrojowi. „Niezwykła, bo profesjonalne jej przygotowanie sprawiło, że mogliśmy się poczuć tak, jakbyśmy się dosłownie przenieśli do czasów PRL” – skomentował fotograf Daniel Bonzay Frącz. Na interaktywnej wystawie można było zobaczyć: sklep PRL, bar PRL, modę i tańce PRL, przemówienia PRL, kino PRL, bibliotekę PRL, pokój PRL, PGR, lekcję WF, Koło Gospodyń Wiejskich i Babcię Klozetową.
Wystawę „Dzień PRL” otwierało przecięcie biało-czerwonej wstęgi, przemówienie i bukiet goździków. Pierwsze kroki widzowie kierowali w stronę mównicy, gdzie, pod obrazem Edwarda Gierka, słuchali PRL-oskiej „sztuki” wygłaszania przemówień. Ciekawostką były przygotowane konstrukcje słowne, które czytane w dowolnej kolejności zawsze tworzyły spójne zdania. Można było w ten sposób przemawiać przez 4 godziny, mimo że nie niosły za sobą żadnej treści.
Uczniowie zaprezentowali w groteskowy sposób krótkie scenki z baru i PGR-u. Modelki (Nikola Piaseczna, Klaudia Sadowska, Kamila Czarnowska, Julia Peplińska, Natalia Gibuła, Laura Kliber, Olga Czajkowska, Zofia Waliszewska) do piosenki „Dziewczyna
z PRL” zaprezentowały ówczesną modę, a dwa zespoły taneczne (Urszula Piłat, Dominika Fiedorowicz, Zuzanna Schulz, Małgorzata Mazuś, Julia Czarnuch, Weronika Dudek, Milena Siedlecka, Zofia Waliszewska) swoim pokazem i muzyką, porywały do zabawy wszystkich zgromadzonych. Muzyczną podróż do czasów PRL kończył występ Justyny Jazowskiej
(śpiew) i Kamila Łusiaka (gitara) i ich sentymentalne wykonanie piosenki Ireny Santor „Już nie ma dzikich plaż”. Ponadto widzowie mogli stanąć w prawdziwej, długiej kolejce. Zakupić „na kartki” przysmak tamtych czasów– blok czekoladowy i oranżadkę. Oczywiście byli obsługiwaniu przez „przemiłą” sprzedawczynię, której doskonała gra (w tej roli Daria Zborek) zaskoczyła niejednego klienta.
Perełką wystawy był niewątpliwie POKÓJ PRL, w którym zgromadzono dziesiątki sprzętów z minionych czasów: wózek dziecięcy, pralkę Frania, obieraczkę do ziemniaków, telewizor, radio, kryształy, samowar, szklanki w koszyczkach i wiele, wiele innych.
Nauczycielka WF (w tej roli Marta Baraniecka) wraz ze swoimi uczennicami zaprezentowały lekcję wychowania fizycznego, raporty składane przez uczniów i panującą na lekcjach dyscyplinę.
W ciągu dwóch dni wystawę obejrzeli wszyscy uczniowie gimnazjum, wybrani uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Darłowie, rodzice, znajomi i przyjaciele szkoły. Zwiedzanie wystawy przez każdą grupę, trwało około 40 minut.

Pokój PRL:  autorki Joanna Tousty, Małgorzata Tousty, Anna Kwiatkowska
Lekcja WF (PRL –owska): opiekun Agata Woźniak