Narodowe Centrum Kultury w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej ogłosiło projekt „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, którego celem jest m.in. popularyzacja wiedzy o języku polskim oraz doskonalenie sprawności w posługiwaniu się polszczyzną. Do realizacji tak szczytnych celów 4 października dołączyło Miejskie Gimnazjum im. Stanisława Dulewicza w Darłowie.

Postanowiono, że coroczny Dzień Patrona obchodzony będzie pod hasłem: „Dzień patrona- dniem języka ojczystego’. Stanisław Dulewicz, którego imieniem jest nazwana szkoła, był pierwszym powojennym polskim burmistrzem miasta, nauczycielem i wychowawcą, poliglotą, poetą i pamiętnikarzem, był tym , od którego można było uczyć się miłości do Małej Ojczyzny i szacunku do języka przodków.

Do wspólnych potyczek językowych Krystyna Leśniewska i Ewa Majdańska wraz z kołem polonistycznym i chórem „ Cantabile” obok uczniów i nauczycieli zaprosili przyjaciół szkoły. W zmaganiach wzięły udział drużyny: Urzędu Miasta w Darłowie, Darłowskigo Ośrodka Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Klubu Pioniera Ziemi Darłowskie, Szkoły Podstawowej nr 3 im. WOP w Darłowie, Zespołu Szkół im. S. Żeromskiego w Darłowie, Przedszkola nr 2 im. Janiny Porazińskiej.

Obok typowych zagadek językowych ( oczywiście nie mogło zabraknąć dyktanda) pojawiły się pytania dotyczących historii miasta i szkoły. Prawdopodobnie te ostatnie zadecydowały o jednopunktowym zwycięstwie nauczycieli gimnazjum.
Konkursowe zmagania oceniała komisja pod przewodnictwem polonistki- nauczyciela Centrum Edukacji Narodowej w Koszalinie- Anny Kiełb.

Po uroczystości organizatorki, uczestnicy i publiczność godnie stwierdzili, że warto takie spotkanie powtórzyć.