W maju obchodzony jest Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, który został ustanowiony w 1999 roku i oficjalnie obchodzi się go 5 maja. Data ta nie została wybrana przypadkowo. Tego dnia w całej Europie obchodzony jest także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Ustanawiając w tym samym czasie Dzień Godności, chciano podkreślić, że niepełnosprawność fizyczna lub intelektualna, kolor skóry, płeć lub poglądy polityczne nie mogą być przyczyną dyskryminacji żadnego człowieka.

W środę 22.05.2013 r. w Miejskim Gimnazjum im. Stanisława Dulewicza w Darłowie odbyła się impreza okolicznościowa z okazji tego święta. Przygotowaniem tego przedsięwzięcia zajęła się klasa II „d” wraz z nauczycielami: paniami: Ewą Jaźwińską, Beatą Dądera, Joanną Tousty, Sylwią Balcerzak, Elwirą Romaniuk, Agatą Woźniak w ramach projektu „Zachowaj Trzeźwy Umysł”.

Od początku wiele pozytywnej energii dał wszystkim pokaz tańca uczennic naszej szkoły, które na co dzień trenują w szkole tańca Top Toys pod kierunkiem p. Eweliny Nidzgórskiej. Uczniowie przygotowali dla zaproszonych osób niepełnosprawnych z darłowskich stowarzyszeń i szkół wiele atrakcji, np. rzuty piłką do bramki z zasłoniętymi oczami, czy rozdzielanie kolorowych piłek na czas. Po wykonaniu wszystkich konkurencji nasi goście mogli pójść do „fantowni”, gdzie były przygotowane fanty. Nie zabrakło również smacznego poczęstunku. Wspólnie spędzony czas umilała muzyka. Wielką atrakcją okazała się możliwość wzięcia udziału w zgaduj zgaduli gdzie można było wygrać ciekawe gadżety. Pogoda niezbyt nam sprzyjała, ale wszyscy świetnie się bawili.
Mam nadzieję, że to wydarzenie nie będzie ostatnim i w przyszłym roku wrażenia będą jeszcze większe.

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie dziękują wszystkim sponsorom i darczyńcom za okazaną pomoc i serce, a zwłaszcza: Burmistrzowi Miasta Darłowo – Panu Arkadiuszowi Klimowiczowi, Państwu Monice i Januszowi Szymańskim (Hotel Lidia), Państwu Małgorzacie i Bogusławowi Bagnuckim (Sklep Sportowy), Panu Ryszardowi Romaniukowi.

Filip Mordacz